XVI. Kongres Združenia Región "Tatry"

29.04.2010 | Admin

 

Prítomní: podľa priloženej prezenčnej listiny, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť zápisnice.

 

Program:

  1. 09,30        Prezentácia účastníkov
  2. 10,00        Otvorenie kongresu
  3. 10,20        Voľba pracovných komisii – mandátovej, návrhovej a predstavenie pracovného predsedníctva kongresu
  4. 10,30        Schválenie rokovacieho poriadku kongresu
  5. 10,40        Správa o činnosti Rady Združenia Región „Tatry“ a kancelárie za obdobie od Kongresu Združenia Región „Tatry“ konaného dňa 06. marca 2009 v Ružomberku
  6. 11,00        Správa Revíznej komisie od Kongresu Združenia Región „Tatry“ konaného dňa 06. marca 2009 v Ružomberku
  7. 11,20        Príhovory hostí 
  8. 11,45        Prestávka
  9. 12,15        Hlavné smery činnosti Združenia Región „Tatry“ na rok 2010 a návrhy projektov ZRT na roky 2010 a 2011 
  10. 12,30        Návrh rozpočtu ZRT na rok 2010
  11. 12,40        Návrhy na ocenenie členov Združenia Región „Tatry“ k 15. výročiu osláv vzniku združenia
  12. 12,50        Návrh kľúča na XVI. Kongres Zväzku Euroregión „Tatry“, ktorý sa bude konať v 24. marca 2010 v Kežmarku
  13. 13,00        Rôzne
  14. 13,30        Návrh na uznesenie
  15. 13,45        Ukončenie kongresu
  16. 14,00        Obed

 

 

p. Igor Šajtlava – otvoril rokovanie Kongresu. Informoval delegátov, že v zmysle Stanov združenia je potrebná na začatie rokovania nadpolovičná väčšina zo všetkých členov, čo je 55 delegátov. Nakoľko bolo prítomných menej delegátov, vyhlásil 5 minútovú prestávku, po ktorej mohlo začať rokovanie, na ktoré stačí 1/3 delegátov, čo prestavuje minimálne 37 delegátov. Po 5-tich minútach otvoril rokovanie Kongresu. Informoval, je prítomných minimálne 37 delegátov. Na náhradnom rokovaní XVI. Kongresu privítal členov ZRT a zároveň pozvaných hostí: p. Wendelina Habera – predsedu Zväzku EUT, p. Petra Zvaru - riaditeľa odboru medzinárodnej a cezhraničnej spolupráce MV SR, p. Zuzanu Berčíkovú – z odboru medzinárodnej a cezhraničnej spolupráce MV SR a p. Oľgu Marhulíkovú. Poďakoval sa zástupcovi Mesta Poprad za zabezpečenie priestorov pre XVI. Kongres ZRT.

 

p. Igor Šajtlava – dal hlasovať za predložený návrh programu.

 

ZA: 38                                   PROTI: 0                                          ZDRŽAL SA: 0

Program bol schválený.

 

p. Igor Šajltava – prešiel k ďalšiemu bodu programu - k Voľbe pracovných komisií.

 

Do mandátovej komisie boli navrhnutí:

1. Ján Gemza – zástupca, Spišská Stará Ves

2. Ján Galovič – starosta, Matiašovce

3. Ján Pavlík – člen rady ZRT, Ružomberok

 

do návrhovej komisie boli navrhnutí:

1. Jozef Biroš – člen rady ZRT, Spišská Nová Ves

2. Zdenko Kubáň – starosta, Malatiná

3. Ján Kamas – starosta, Dlhá nad Oravou

 

Dal hlasovať za zloženie týchto komisií:

 

ZA: 38                                   PROTI: 0                                          ZDRŽAL SA: 0

Komisie boli jednohlasne prijate.

 

 

p. Igor Šajtlava predstavil pracovné predsedníctvo v zložení: p. Šajtlava, p. Burian, p. Dobák. Požiadal p. Buriana, aby viedol XVI. Kongres ZRT.

 

 

P. Peter Burian pokračoval bodom č. 4 Programu Kongresu - schválenie Rokovacieho poriadku kongresu.

 

p. Ján Pavílk navrhol v Rokovacom poriadku Regiónu „Tatry“ (príloha č. 1) formálnu opravu v časti IV. Rokovanie Kongresu bod 6. a to upraviť na „Kongres je uznášania schopný“, keď je prítomná aspoň 1/3 delegátov.

 

p. Peter Burian dal hlasovať o návrhu p. Pavlíka o formálnej oprave v časti IV. Rokovanie Kongresu bod 6. - „Kongres je uznášania schopný“

 

ZA: 38                                   PROTI: 0                                          ZDRŽAL SA: 0

Návrh na zmenu v Rokovacom poriadku bol jednohlasne prijatý.

 

 

p. Peter Burian požiadal p. Šajtlavu o prednesenie Správy o činnosti Rady ZRT.

 

p. Igor Šajtlava – predniesol Správu o činnosti Rady ZRT za obdobie od Kongresu ZRT konaného dňa 06. marca 2009 v Ružomberku (príloha č. 2).

 

 

P. Peter Burian poďakoval p. Šajtlavovi a požiadal p. Nevlazlu o prednesenie Správy o činnosti kancelárie ZRT.

 

p. Milan Nevlazla  – predniesol Správu o činnosti kancelárie Združenia Región „Tatry“ za obdobie od Kongresu ZRT konaného dňa 03. marca 2009 v Ružomberku (príloha č. 3). K informácii o projekte Cesta okolo Tatier doplnil, že na slovenskej strane bude cyklochodník zahŕňať regióny Liptov, Orava a Spiš, jeho celková dĺžka bude okolo 220 km. V obci Suchá Hora sa chodník napojí na poľskú stranu, kde chodník bude prebiehať cez gminy Czarny Dunajec, Nowy Targ, Sczawnicu do Červeného Kláštora. V druhej výzve v rámci Programu Cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007-2013 sa do projektu zapojí Suchá Hora, Liesek, Hladovka, Trstená, Nižná, Kežmarok, Vrbov a Liptovský Mikuláš. U nás by sa mal vybudovať chodník v dĺžke cca. 35 km, v Poľsku cca. 30 km. Predpokladáme, že aj ďalšie mestá a obce prejavia záujem a budú sa postupne na chodník napájať. Chodník by mal byť široký 3 m. Táto cyklotrasa bude samostatná. V obci Nižná bude lemovať povedie rieky. Bolo by vhodné, aby všetci aj v budúcom volebnom období uvažovali o vybudovaní cyklochodníka. Záujem napojiť sa na Cestu okolo Tatier prejavil aj Slovenský raj. Lead Partnerom v projekte bude gmina Czarny Dunajec. Aj im sa ozývajú ďalší záujemcovia. Na poľskej strane sa v súčasnosti vyskytol problém. Jeden zo senátorov vyšiel s iniciatívou, aby sa obnovila železnica. Tam sa však plánuje cyklotrasa. Všetky gminy sa postavili proti jeho iniciatíve. V prvej výzve v rámci Programu cezhraničnej spolupráce sa prefinancovalo okolo 80.000.000 eur. Pre druhú výzvu ostalo približne 77.000.000 eur. Do tejto výzvy však pravdepodobne nepôjdu všetky tieto finančné prostriedky. Odporučilo sa vyčerpať 30.000.000 eur. Bude ešte tretia výzva.

K téme týkajúcej sa EZÚS-u doplnil, že EZÚS by mohol byť pokračovaním Euroregiónu „Tatry“. EZÚS, ktorý plánujeme vytvoriť, bude pravdepodobne najväčší v Slovenskej republike. Stane sa novou perspektívou na získanie finančných prostriedkov.

V rámci projektu Euroregión „Tatry“ otvára dvere turistom v Liptove, Orave a na Spiši sme spracovali a vydali brožúru pod názvom Sakrálne pamiatky v členských mestách a obciach Združenia Región „Tatry“. Trikrát sme vyzvali všetkých členov, aby sa zapojili do projektu. Na výzvu reagovalo 50 členov, ktorí sú zahrnutí v brožúre, ktorá je každému k dispozícii.

Minulý rok podalo ZRT v rámci výzvy na projekty zamerané na realizáciu euroregionálnych aktivít päť projektov. Všetky projekty boli podporené a zrealizované. MVRR SR nám umožnilo skvalitniť činnosť nášho združenia.   

P. Nevlazla sa na záver poďakoval p. Marhulíkovej za spoluprácu v rámci Euroregiónu „Tatry“. Zároveň vyzdvihol aktívnu prácu predsedov pracovných komisií a najmä novej predsedníčky Revíznej komisie, že má združenie ekonomiku v prehľadnom stave. Poďakoval taktiež p. Haberovi – predsedovi Zväzku EUT, p. Waksmundzkemu – podpredsedovi zväzku EUT, p. Nowakovi - riaditeľovi kancelárie EUT v Nowom Targu za spoluprácu v minulom roku ako aj kolegyni p. Garstkovej.

 

 

p. Peter Burian poďakoval p. Nevlazlovi, že aj napriek napätej finančnej situácii zorganizovalo ZRT množstvo aktivít. P. Burian požiadal predsedníčku Revíznej komisie ZRT o prednesenie správy.

 

p. Ľudmila Gnojčáková – predniesla Správu Revíznej komisie od Kongresu ZRT konaného dňa 06. marca 2009 v Ružomberku (príloha č. 4).

 

Prítomní zobrali na vedomie informácie týkajúce sa činnosti Rady ZRT, kancelárie ZRT a Revíznej komisie ZRT.

 

 

p. Peter Burian poďakoval p. Gnojčákovej. Odporúčania Revíznej komisie sa objavia ešte v návrhu Uznesenia. P. Burian požiadal prítomných hostí o príhovory.  

 

p. Peter Zvara sa poďakoval za pozvanie na Kongres ZRT. Od novembra 2009 pracuje na pozícii riaditeľa odboru medzinárodnej a cezhraničnej spolupráce na Ministerstve vnútra SR. Nastúpil na miesto p. Marhulíkovej, ktorá urobila veľa pre rozvoj poľsko-slovenskej spolupráce a ďalej by to chcel rozvíjať. Veľmi ho zaujala informácia o projektoch, ktoré realizoval Euroregión „Tatry“ v roku 2009. Verí, že aj v budúcnosti bude pokračovať podpora pre euroregionálne združenia. Stále prebiehajú diskusie o fondoch a o budúcom programovacom období. Keďže sa v tomto roku uskutoční reorganizácia ministerstiev, ešte nie je jasné, ako budú v budúcnosti fungovať. Pokúsi sa však urobiť všetko pre to, aby sa kládol dôraz na rozvoj cezhraničnej spolupráce.                                                                               

 

P. Wendelin Haber sa srdečne poďakoval za pozvanie na Kongres ZRT. Dňa 26. mája 1992 sa práve tu v Poprade stretli zástupcovia poľských a slovenských samospráv, aby založili Zväzok Euroregión „Tatry“. Tento Zväzok však trval 12 hodín. Primátor mesta Poprad bol pozvaný do Bratislavy, kde ho informovali, že Zväzok sa nemôže volať Euroregión „Tatry“ ale len Región „Tatry“. Následne dňa 26. augusta 1994 vznikol Zväzok Euroregión „Tatry“, ktorý sa skladal z dvoch samostatných združení: Zväzku Euroregión „Tatry“ v Nowom Targu a Združenia Región „Tatry“ v Kežmarku. Cieľom bolo zvýšiť informovanosť obyvateľov na oboch stranách hranice, keďže máme blízky jazyk, tú istú kultúru a náboženstvo. Stačí, keď sa zamyslíme nad projektmi, o ktorých hovoril p. Nevlazla, aké množstvo aktivít zrealizoval Euroregión „Tatry“. Z iniciatívy Euroregiónu „Tatry došlo aj k tomu, že sa úradníci z jednotlivých miest a obcí dohodli na vypracovaní projektu – Historicko-kultúrno-prírodnej Ceste okolo Tatier. Budúci týždeň sa v uskutoční Kongres v Poľsku a o dva týždne to bude Cezhraničný Kongres v Kežmarku. Pán Nevlazla taktiež hovoril o projekte Euroregiónu „Tatry“, ktorý realizujeme v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007-2013. Na základe Nariadení Európskej komisie máme záujem o vytvorenie Európskeho zoskupenia územnej spolupráce. Rada Cezhraničného Zväzku EUT vytvorila pracovnú skupinu na spracovanie projektu, ktorým sa pripraví a vytvorí EZÚS. Do projektu chceme taktiež zapojiť mestá Kežmarok a Nowy Targ, kde sú sídla Euroregiónu „Tatry“. Priamo cez EZÚS by sme v budúcnosti mohli získavať financie na realizáciu aktivít. Financie by nešli ani cez Bratislavu ani cez Varšavu. P. Haber sa taktiež poďakoval p. Zvarovi za vyjadrenie podpory zo strany MV SR pre rozvoj cezhraničnej spolupráce. Zároveň sa poďakoval za účasť všetkým prítomným primátorom, starostom a zástupcom členov ako aj predsedovi Cezhraničného Zväzku Euroregión „Tatry“. P. Haber sa ešte raz srdečne poďakoval za pozvanie.  

 

p. Oľga Marhulíková v úvode prítomných vyzvala, aby sa všetci zvolení delegáti zúčastnili rokovania, ktoré sa bude konať v Kežmarku. V roku 1994 sa zúčastnila rokovania v Nowom Targu ako poslankyňa Národnej Rady SR. Spomenula p. Skupina, ktorý sa možno práve svojou zásadovou povahou pričinil o vznik Euroregiónu „Tatry“. Dnes sme hrdí na všetky aktivity. Od začiatku sa na ich realizácii podieľala p. Kantorková, p. Pavlík, p. Burian a ďalší. Aj premiéri Donald Tusk a Róbert Fico v telemoste zdôraznili význam cezhraničnej spolupráce. Je nesmierna škoda, že na Slovensku rozhodujú o mikroprojektoch samosprávne kraje. Na poľskej strane majú túto kompetenciu euroregióny. Euroregión „Tatry“ organizuje a organizoval množstvo podujatí za účasti mládeže. Výrazný podiel na tom má Kelbelová a p. Pavlík. Významné je podujatie Euroregión bez hraníc. Veľa by sa dalo spomínať. To sú podujatia, ktoré nebudú organizovať samosprávne kraje ale euroregióny. Otáznik sa vynára aj nad prostriedkami zo štátneho rozpočtu. MVRR SR sa bude spájať s MH SR. Nevieme ako to bude s výzvou na realizáciu euroregionálnych aktivít. Srdečne všetkých prítomných pozdravuje p. Ildikó Tuba z MVRR SR. Momentálne nevedia, čo bude s ich odborom. Je ťažko povedať, aká bude podpora v budúcnosti, či budú uvoľnené nejaké finančné prostriedky. Jedna etapa sa postupne pre Euroregión „Tatry“ končí. Vzniká tu však nová možnosť vo vytvorení EZÚS. Toto zoskupenie by malo nadviazať na doterajšiu činnosť. Cez zoskupenie budú môcť v budúcnosti získavať finančné prostriedky členské mestá a obce. Euroregión „Tatry“ má za sebou bohatú činnosť. Uskutočnilo sa množstvo podujatí, o čom svedčí bohatá fotodokumentácia. Spracovalo sa množstvo materiálov. P. Marhulíková sa na záver poďakovala p. Haberovi, p. Šajtlavovi, p. Nowakovi, p. Nevlazovi, p. Gnojčákovej, p. Kantorkovej, p. Kelbelovej, p. Pavlíkovi, p. Sedlačkovi, p. Jančokovej a všetkým, ktorí sa podieľajú na činnosti Euroregiónu „Tatry“ a zaželala všetkým ďalšie úspechy.

 

 

p. Peter Burian sa poďakoval hosťom za príspevky. Požiadal p. Jána Pavlíka o prednesenie Správy mandátovej komisie.

 

p. Ján Pavlík informoval, že na XVI. Kongres Združenia Región „Tatry“, ktorý sa koná dňa 10. marca 2010 v Poprade bolo delegovaných 109 členov, ako aj 7 členov Rady ZRT. Kongresu sa zúčastnilo 38 členov, čo je 34,86%, z toho 6 členov rady ZRT. Komisia konštatuje, že Kongres ZRT je uznášania schopný (príloha č. 5).  

 

 

p. Peter Burian – pristúpil k ďalšiemu bodu XVI. Kongresu ZRT – Hlavné smery činnosti Združenia Región „Tatry“ na rok 2010 a návrhy projektov ZRT na roky 2010 a2011. Požiadal p. Nevlazlu o prednesenie Správy.

 

p. Milan Nevlazla prítomných informoval o Hlavných smeroch činnosti ZRT na rok 2010 a návrhoch projektov ZRT na roky 2010 a 2011 (príloha č. 6). 

 

Prítomní zobrali na vedomie informácie týkajúce sa Hlavných smerov činnosti ZRT na rok 2010 a návrhoch projektov ZRT na roky 2010 a 2011.

 

 

p. Peter Burian sa poďakoval za poskytnuté informácie a navrhol, aby boli prezentované ďalšie tri body programu XVI. Kongresu ZRT.

 

p. Milan Nevlazla prítomným predložil Návrh rozpočtu ZRT na rok 2010 (príloha č. 7). Dodal, že sa všetci hrnieme po projektov Európskej Únie ale neuvedomujeme si, že musíme mať dopredu dostatok financií na realizáciu naplánovaných aktivít. Každý štvrťrok musí žiadateľ podávať monitorovacie správy. P. Nevlazla ďalej prezentoval Návrhy na ocenenie osôb Združenia Región „Tatry“ k 15. výročiu osláv vzniku Zväzku Euroregión „Tatry“ (príloha č. 8).  a Návrh kľúča delegátov za regióny Orava, Liptov a Spiš na XVI. Kongres Cezhraničného Zväzku Euroregión „Tatry“ (príloha č. 9), ktorý sa uskutoční dňa 24. marca 2010 v Kežmarku. Požiadal o vytipovanie delegátov členmi Rady a ich nahlásenie kancelárii ZRT.

 

P. Peter Burian dal hlasovať za rozpočet.

 

ZA: 38                                   PROTI: 0                                          ZDRŽAL SA: 0

Rozpočet združenia na rok 2010 bol schválený.

 

P. Peter Burian dal hlasovať za Návrh na ocenenie osôb Združenia Región „Tatry“ k 15. výročiu osláv vzniku Zväzku Euroregión „Tatry“.

 

ZA: 38                                   PROTI: 0                                          ZDRŽAL SA: 0

Návrh na ocenenie osôb Združenia Región „Tatry“ k 15. výročiu osláv vzniku Zväzku Euroregión „Tatry“ bol jednohlasne schválený.

 

p. Peter Burian dal hlasovať za predložený návrh Kľúča na XVI. Kongres Euroregiónu „Tatry“.

 

ZA: 38                                   PROTI: 0                                          ZDRŽAL SA: 0

Návrh Kľúča na XVI. Kongres cezhraničného Zväzku Euroregión „Tatry“ bol jednohlasne schválený.

 

 

p. Peter Burian sa poďakoval p. Nevlazlovi za jeho vystúpenie a otvoril bod Rôzne. Vyzval prítomných, aby sa vyjadrili k zvýšeniu členského príspevku ako aj k ďalším témam, ktoré boli súčasťou dnešného rokovania.

 

p. Ján Pavlík sa vyjadril, že sa zvýšenie členského príspevku bude týkať najmä miest. Je potrebné, aby si to mestá a obce odsúhlasili v zastupiteľstvách. Mohlo by to byť následne zahrnuté do rozpočtu pre rok 2011. Pozitívne sa vyjadril k zvýšeniu členského príspevku na 0,10 €. Keď túto sumu porovnáme s financiami, ktoré vkladáme do iných združení, tak práca v Euroregióne „Tatry“ za to stojí.

 

p. Milan Nevlazla doplnil, že Euroregión „Tatry“ si na oboch stranách financuje svoje aktivity. Na slovenskej strane je členský príspevok vo výške 0,067 € (2,- Sk) na obyvateľa. V Poľsku je členský príspevok vo výške 0,95 Zl, čo je približne 8,- Sk. Počet platiacich členov je približne rovnaký. Momentálne majú vo Zväzku Euroregión „Tatry“ v Nowom Targu 11 zamestnancov a sú správcami mikroprojektov.

 

p. Rajmund Bradík dodal, že čo sa týka financií, nie je rozdiel medzi mestom a obcou. Na zasadnutí Revíznej komisii sme hovorili, že ani jednej obci nemôže robiť problém, keď bude príspevok zvýšený.

 

p. Peter Burian zdôraznil, že sa teší takýmto pozitívnym vyjadreniam. Za posledné roky sme sa stretávali len s negatívnymi reakciami.

 

p. Eugen Dedinský vyzval všetkých kolegov, aby v zastupiteľstvách schválili zvýšenie členského príspevku. Kancelária ZRT potrebuje financie. Poprosil, aby bolo zvýšenie poplatku schválené ešte v roku 2010 a aby sa aj zaplatil.

 

P. Peter Burian doplnil, že sa tu vytvorili dve línie, aby sa členský príspevok zvýšil už za rok 2010 alebo až od roku 2011. Každé mesto a obec to môže ešte raz prerokovať v zastupiteľstvách. Odporučil, aby sa o tomto hlasovalo.

 

p. Igor Šajtlava informoval, že aj mesto Kežmarok v roku 2009 požičalo ZRT sumu 20.000 €. Pomohli aj ďalšie mestá. Postavil sa za podporu myšlienky o zvýšení členského príspevku.

 

p. Ján Čief zdôraznil, že je v právomoci každého primátora a starostu, aby v rámci rozpočtu presunuli financie pre združenie.    

 

p. Peter Burian pripomenul zasadnutie, ktoré sa konalo v AquaCity v Poprade. Vtedy bola snaha o zvýšenie členského príspevku. Návrh bol zamietnutý. P. Burian dal hlasovať za zvýšení členského príspevku miest a obcí pre rok 2010, z príspevku 0,067 € na 0,10 € na jedného obyvateľa.

 

ZA: 38                                   PROTI: 0                                          ZDRŽAL SA: 0

Návrh bol jednomyseľne schválený.

 

p. Ľudmila Gnojčáková sa všetkým poďakovala. Zvýšenie členského príspevku pomôže združeniu ako aj všetkým obciam.

 

p. Martin Piovarči zdôraznil, že tí, ktorým záleží na Združení Región „Tatry“, sú dnes prítomní na tomto zasadnutí. Informoval, že v Liptovskom Hrádku bola vytvorená akčná skupina, ktorej členom je 20 organizácií, ktoré si sami rozhodujú o projektoch. Bolo by prospešné, keby si mestá a obce mohli odsúhlasiť nejakú čiastku určenú na rozvoj sami. Nechce spochybňovať prácu VÚC ale oni nie vždy vedia, čo región konkrétne potrebuje. Navrhol, aby brožúru o sakrálnych pamiatkach združenie ponúklo všetkým obciam. Vyjadril ľútosť, že sa do projektu nezapojili všetky mestá a obce.

 

p. Peter Burian doplnil, že sa Združenie Región „Tatry“ vyše 10 rokov snažilo, aby sa stalo správcom mikroprojektov pre roky 2007-2013. Žiaľ neprešlo to. Keď sa nám podarí vytvoriť EZÚS ako subjekt medzinárodného práva, bude získavanie finančných prostriedkov o niečom inom.

 

p. Milan Nevlazla doplnil, že brožúra o sakrálnych pamiatkach vyšla v náklade 2.000 ks. Brožúry sme sa rozhodli po niekoľko kusov rozdeliť medzi mestá a obce, ktoré sa do projektu aktívne zapojili. Materiál sa veľmi vydaril a uvažujeme o jeho druhom vydaní. Zároveň sa prítomným srdečne poďakoval za schválenie zvýšenia členského príspevku. Verí, že aj ostatných kolegov budú informovať o činnosti a aktivitách združenia. Po vytvorení EZÚS určite nebudú problémy s členskou základňou a príspevkami, je potrebné niečo pripraviť a vybudovať pre ďalších. Veríme, že po vytvorení EZÚS nebude mať Euroregión „Tatry“ problémy, o ktorých sa tu dnes hovorilo.

 

p. Peter Burian informoval, že všetci primátori a starostovia boli o konaní Kongresu informovaní prostredníctvom pozvánky, ktorá bola zaslaná e-mailom aj poštou. Navrhol pozývať členov aj telefonicky. Tento návrh dal len do pozornosti.

 

p. Martin Piovarči sa vyjadril k Návrhu na ocenenie osôb Združenia Región „Tatry“ k 15. výročiu osláv vzniku Zväzku Euroregión „Tatry“. Za okres Liptovský Mikuláš nie je nikto navrhnutý a združenie má pritom 18 členov z tohto regiónu.

 

p. Peter Burian informoval, že do dvoch týždňov môžeme tento návrh ešte prehodnotiť.

 

p. Anton Staš sa vyjadril k propagačnému materiálu, ktorý je súčasťou obalu určeného pre dnešné rokovanie – Na bicykli okolo Tatier. Navrhol materiál v budúcnosti doplniť o regionálne trasy, ktoré už existujú, aby aj tie boli jeho súčasťou.

 

p. Peter Burian podotkol, že takáto aktivita si vyžaduje, aby vyšla priamo od starostu alebo primátora. Budovanie cyklochodníka v rámci projektu Cesta okolo Tatier je v réžii členských miest a obcí, nie združenia.

 

p. Anton Staš dodal, že nemá na mysli budovanie cyklotrás, ale ak takéto trasy už existujú, mali by byť v propagačných materiáloch definované ako jedna z možností prepojenia. 

 

p. Peter Burian informoval, že aj Stará Ľubovňa je podobný prípad. Vzdala sa hlavnej trasy Cesty okolo Tatier. Ale je záujem sa na túto trasu napojiť. Takáto iniciatíva musí prísť priamo od miest. P. Burian sa poďakoval za príspevky a ukončil bod Rôzne.      

 

p. Kubáň navrhol, aby bol v uznesení uvedené, že príspevok sa zvyšuje od roku 2010.

 

p. Ján Kamas predniesol Návrh na Uznesenie XVI. Kongresu Združenia Región „Tatry“ (príloha č. 10).

 

p. Peter Burian dal hlasovať za tento návrh:

 

ZA: 38                                   PROTI: 0                                          ZDRŽAL SA: 0

Návrh na uznesenie bol jednohlasne prijatý.

 

 

p. Igor Šajtlava poďakoval všetkým prítomným za účasť na XVI. Kongrese ZRT, za úspešné rokovanie, aktívnu prácu a za zrealizované aktivity. Do ďalšieho obdobia poprial veľa zdravia a chuť riešiť problémy miest a obcí nášho regiónu.    

 

V Kežmarku dňa 15. marca 2010

 

 

 

Schválil:         Ing. Igor Šajtlava

                      – predseda ZRT

 

Zapísala:        Mgr. Jana Garstková

                       – projektová manažérka ZRT