ŠTUDIJNÁ VIZITA - VYSOKÉ TATRY

06.06.2025 | Admin

Po ukončení  slávnostnej Konferencie dňa 05.06. 2025 (štvrtok), zameranej na sumarizaciu zrealizovaných aktivít, zachovania a prehĺbenia všestrannej slovensko-poľskej spolupráce  medzi samosprávami, inštitúciami a obyvateľmi z územia Euroregiónu ,,Tatry“ sa 50 účastníkov presunulo do Hotela Club, kde mali zabezpečené ubytovanie s raňajkami  a  neformálnu večeru s kultúrnym programom.

Na druhý deň ráno 06.06. 2025 (piatok) sme  spoločne so skupinou pokračovali v programe jednodňovej študijnej návštevy v Tatranskej Lomnici, spoznávaním Vysokých Tatier a našich štítov. Ďalej sme sa autobusom premiestnili z hotela Club na centrálne parkovisko do Tatranskej Lomnice.

Prvou zastávkou bol výstup lanovkou z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso a následne v štyroch skupinách lanovkou na Lomnický štít (keďže kapacita lanovky je 15 osôb). Počasie nám prialo a výhľad bol na nezaplatenie. Po návšteve Lomnického štítu sme mali pripravený obed v Reštaurácii Panoráma priamo na Skalnatom Plese s výhľadom na nádhernú panorámu Tatier a dolinu pod Tatrami.

Po návrate na parkovisko v Tatranskej Lomnici nás autobus previezol popri novovybudovanom cyklochodníku realizovaného z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko –  Slovensko 2014-2020, ktorý nadväzuje  na cyklotrasu  Tatranská Kotlina smer  Spišská Belá.

Ďalšou zastávkou bola návšteva Ski Múzea v Tatranskej Lomnici. Expozícia Ski Museum  sa venuje histórii vzniku a vývoja zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich samého počiatku až do roku 1945. Návštevníci múzea sa prostredníctvom 19 náučných tabúľ dozvedia veľa zaujímavých informácií o začiatkoch lyžovania, korčuľovania, curlingu, horolezectva, sánkovania, či bobovania vo Vysokých Tatrách. Každý tematický okruh bol doplnený exponátmi, ktoré spolu s textovou časťou poskytli návštevníkom dokonalý obraz o tom, ako to vo Vysokých Tatrách kedysi vyzeralo. Najväčším lákadlom pre návštevníkov boli 3,07 m dlhé lyže z roku 1885 a expozícia starých bobov, ktoré kedysi brázdili tatranské bobové dráhy. Pánov zaujala dielňa na výrobu lyží, lyžiarskych palíc a lyžiarskych topánok a dámy zasa to, ako sa kedysi ľudia obliekali, alebo ako to asi v minulosti vyzeralo na horských chatách.

Odniesli sme si odtiaľ veľa zaujímavých informácii a pokračovali autobusom do Starého Smokovca, kde nás už netrpezlivo čakali zamestnanci Mestského úradu. Tí nás informovali o prebiehajúcich a plánovaných projektoch z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko - Slovensko 2021-2027 a previedli výstavou MOZAIKA. Výstava bola rozdelená na dve časti. Jedna z nich pozostávala z panelov spracovaných a dodaných Poľským veľvyslanectvom na Slovensku a mapovala život, prácu a pôsobenie poľského pápeža. Druhú časť o návšteve regiónu Jána Pavla II. spred 30 rokov spracovalo mesto Vysoké Tatry v spolupráci s Oblastnou organizáciou Región Vysoké Tatry. Po zhliadnutí výstavy sme sa so skupinou presunuli k neďalekému historickému kostolíku v Starom Smokovci, kde v jeho tesnej blízkosti bola nedávno otvorená ružencovú záhrada, venovaná Jánovi Pavlovi II. Pod umelecké diela – Tajomstvá ruženca – sa podpísali študenti a pedagógovia podtatranskej školy umeleckého priemyslu z Kežmarku a svidníckej Školy umeleckého priemyslu. V týchto jednotlivých umeleckých dielach sú spájané prvky klasického umenia s moderným. Škola umeleckého priemyslu v Kežmarku pracovala na jednotlivých výjavoch z ruženca na 3D tlačiarni a pomocou tejto metódy vytvorili i sochu Panny Márie. Ide o kópiu Panny Márie z Ruskinoviec. Jej originál sa nachádza v Národnej galérii, kópia je umiestnená aj v kostolíku v Starom Smokovci. Drevené stojany vyrobil rezbár Anton Lach z Malej Frankovej.

Poslednou zastávkou pred príchodom do Kežmarku bola obec Veľká Lomnica. Práve v čase našej študijnej návštevy prebehlo v obci otvorenie BIKEPARKU, na ktoré sme boli pozvaní, a kde nás čakalo príjemné občerstvenie v podobe chlebíčkov, kanapiek, či koláčikov. Počas prezentácie využiteľnosti jednotlivých športových možností, nechýbal ani prísun nápojov, ktorý bol pre nás príjemným osviežením vzhľadom na horúce počasie, ktoré nás sprevádzalo počas celého dňa. Starosta obce nás oboznámil, že Bikepark je voľne prístupný a ľahko dostupný nielen pre cyklistov, ale aj pre širokú verejnosť. Tiež skonštatoval, že ho môžu využívať obyvatelia Veľkej Lomnice aj záujemcovia z blízkeho či vzdialenejšieho okolia. Novovybudovaný areál je situovaný vedľa cyklotrasy spájajúcej nateraz Kežmarok, Spišškú Belú a Tatranskú Kotlinu. (v blízkej budúcnosti je naplávané dobudovanie cyklotrasy okolo Tatier). Projekt výstavby Bikeparku bol realizovaný s finančnou podporou ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky – program Podpora regionálneho rozvoja. Boli sme milo prekvapení, že malá obec situovaná medzi Popradom, Tatranskou Lomnicou a Kežmarkom, navyše  s marginalizovanou rómskou komunitou, dokáže takýmto spôsobom získavať finančné príspevky z rôznych fondov na realizáciu atraktívnych projektových zámerov slúžiacich nielen miestnym obyvateľom, ale aj širokej verejnosti.

Po náročnom dni sme sa plní poznatkov, krásnych spomienok a zážitkov vrátili do Kežmarku, kde sa už viacerí členovia študijnej vizity rozlúčili a pobrali svojim smerom. Na poľských účastníkov čakal menší autobus, ktorý ich bezpečne dopravil do Nowého Targu.

Pevne verím, že  študijná vizita naplnila očakávania aj svoj účel a bola atraktívnou udalosťou, poskytujúcou možnosť prezrieť si výstupy zo spoločných projektov v ich reálnom svetle.


Projekt je spolufinancovaný Európskou Úniou v rámci Programu Interreg Poľsko - Slovensko 2021 – 2027.



Prílohy k článku:

 Príloha: Príloha_č.10.10_Harmonogram_Študijná_vizita.pdf