foto

Múzeum oravskej dediny

Zobraziť

foto

Brestovská jaskyňa

Zobraziť

foto

Lyžiarske stredisko Janovky a Milotín

Zobraziť

foto

Lyžiarske stredisko Zverovka – Spálená

Zobraziť

foto

Lanová Dráha Tarzanka

Zobraziť

foto

Sivý vrch

Zobraziť

foto

Bobrovecké plieska

Zobraziť

foto

Brestová

Zobraziť

foto

Salatín

Zobraziť

foto

Spálená

Zobraziť

foto

Baníkovské sedlo

Zobraziť

foto

Roháčsky vodopád

Zobraziť

foto

Baníkov

Zobraziť

foto

Ťatliakovo jazero

Zobraziť

Múzeum oravskej dediny

Múzeum oravskej dediny je zrejme najznámejší slovenský skanzen. Leží v lone krásne oravskej prírody obkolesené vrcholkami Roháčov. Nájdete ho len 3 kilometre za dedinou Zuberec. Je vernou ukážkou toho, ako sa kedysi bývalo v typickej oravskej dedine. Jeho úlohou je priblížiť návštevníkom objekty ľudovej architektúry a ich zariadenie. Múzeum bolo po prvýkrát otvorené pre verejnosť v roku 1975 a odvtedy každý rok láka množstvo turistov zo Slovenska a zo zahraničia.

#

Brestovská jaskyňa

Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier. Podzemné chodby vymodeloval ponorný vodný tok v stredných a mladších štvrtohorách, ktorý v súčasnosti stále tečie spodnými časťami jaskyne. Stiesnené priestory jaskyne nedovoľujú organizovať veľké skupiny návštevníkov, na druhej strane toto obmedzenie prináša pre Vás lepší zážitok z návštevy. Je však potrebné si vstup popredu rezervovať telefonicky alebo emailom. Jaskyňa sa nachádza v Zubereckej doline blízko skanzenu a parkovisko leží neďaleko jaskyne pri drevenom amfiteátri.

#

Lyžiarske stredisko Janovky a Milotín

Lyžiarske stredisko Janovky sa nachádza priamo v obci Zuberec. V areáli sa nachádza 8 vlekov a udržiavané, predovšetkým ľahké a stredne obtiažne zjazdovky. V ponuke je aj večerné lyžovanie. Na svoje prídu aj priaznivci bežeckého lyžovania - v rámci strediska sa nachádza 8 km udržiavaných tratí. Priamo v stredisku je k dispozícii lyžiarska a snowbordová škola, ski servis, bezplatné parkovisko a iné služby.

#

Lyžiarske stredisko Zverovka – Spálená

Lyžiarske stredisko Zverovka - Spálená sa nachádza prostredí Západných Tatier -- Roháčov v doline pod Salatínmi. Dva kratšie vleky (400 m a 850 m) sú určené pre začiatočníkov a deti a 1,5 km dlhá vyhrievaná sedačková lanová dráha uspokojí aj veľmi náročných lyžiarov a snowboardistov. Samozrejmosťou je detský vlek, lyžiarska škôlka a požičovňa lyžiarskeho výstroja. Priaznivci bežkovania nájdu v okolí strediska 11 km udržiavaných bežeckých tratí. Počas zimnej lyžiarskej sezóny je možnosť využiť bezplatný SKIBUS, ktorý premáva z obcí Zuberec a Habovka priamo do strediska.

#

Lanová Dráha Tarzanka

Chcete sa cítiť voľný zviera z džungle? Čo tak, stať sa aspoň na čas opicou, ktorá môže preskakovať zo stromu na strom a zažívať nadšenie z voľného pohybu? Ale pozor nebude to také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Aj na opice čakajú v korunách stromov rôzne prekážky, ktoré musia prekonávať. Príďte si vyskúšať či ich aj vy zvládnete a dostanete sa do cieľa. Z bezpečnostných dôvodov sa môžu po trati pohybovať iba osoby nad 150 cm alebo menšie v sprievode 2 dospelých osôb. Pripravili sme ale i lanovú dráhu pre malé opičky, na ktorej nebudú v ničom zaostávať za tými dospelými.

#

Sivý vrch

Turistika na Orave a Liptove má svoje osobité čaro. Jedným z najkrajších a najobľúbenejších vrchov Západných Tatier je Sivý vrch. Túra naň nepatrí medzi najnáročnejšie, no rozhodne je jednou z najkrajších, a to vďaka dych berúcim výhľadom na Liptov a Oravu. Sivý vrch je typický svojím skalnatým vrcholom, ktorý je dobre rozpoznateľný či už z oravskej alebo liptovskej strany. Skúseným turistom bude Sivý vrch pripomínať Veľký Rozsutec či Veľký Choč. Majestátne vápencové skaliská popretkávané prekrásnou flórou. Podobne ako iné časti Tatier aj trasa na Sivý vrch je uzavretá od 1.11. do 15.6. Na Sivý vrch vedie viacero značených turistických trás. Dobrým východiskovým bodom je Bobrovecká vápenica (cca 9km), Zuberec (cca 5km), Huty (cca 5km) či Kvačany.

#

Bobrovecké plieska

Priam rozprávkovú prírodnú scenériu nájdete v lokalite Bobrovecká dolina, ktorá vedie popod Sivý vrch až k Brestovej (1902 m n.m.). Dolina je dlhá asi 5 km a ešte aj dnes v nej môžete pozorovať stopy činnosti ľadovca, ktorými sú i Bobrovecké plieska. Sústavu Bobrovecké plieska tvorí Biele, Čierne, Malé a bezmenné Bobrovecké pliesko, ktoré je pred turistami dobre ukryté. Najväčšie z nich je Biele pliesko nachádzajúce sa južne od sedla Pálenica. Je obkolesené porastom kosodreviny, ktorá dotvára nádhernú prírodnú scenériu. Čierne Bobrovecké pliesko je zo všetkých najnižšie položené a počas leta vysychá. Má kruhový tvar a obkolesuje ho väčší balvan i menšie skaly a hustá kosodrevina. V dolnej časti Bobroveckej doliny sa nachádza les a v hornej časti sa plynulo striedajú poľany s kosodrevinou. Dolinou vedie žltá turistická značka do sedla Pálenica, ktoré prechádza hlavným hrebeňom Západných Tatier. Zo Zuberca sú plesá po turistickej značke vzdialené približne 4km.

#

Brestová

Turistami obľúbený vrch Brestová leží na hlavnom hrebeni Roháčov. Vzhľadom na svoju nadmorskú patrí medzi nižšie a reliéfne veľmi pestré vrchy Západných Tatier. Výstup na Brestovú je stredne náročnou vysokohorskou túrou. Treba počítať s výstupom v strmom teréne so značným prevýšením. Trasa začína od autobusovej zastávky pri chate Zverovka odkiaľ je to približne 3km. Odmenou za namáhavejší výstup vám bude pekný výhľad na očarujúcu panorámu Roháčov. Z vrcholu Brestová vedie chodník späť po tej istej trase na chatu Zverovka. Vrch však nie je možné navštíviť počas zimného obdobia, pretože trasa je od 1.11. do 14.6. uzavretá. Ak by vám však ostala energia a chuť, po výstupe na vrchol Brestovej môžete pokračovať v túre ďalej po hlavnom hrebeni Roháčov. Brestová je okrem vynikajúcej turistiky známa aj vďaka lyžiarskemu stredisku nachádzajúcemu sa na jej východných svahoch.

#

Salatín

Najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier, Salatín, je výrazný vápencový vrch, ktorý je charakteristický homoľovitým tvarom. Salatín je veľmi špecifický ako svojím vzhľadom, tak aj turistikou, ktorú ponúka. Rozprestiera sa medzi Bobroveckou a Roháčskou dolinou. Jeho svahy sú bohato obrastené horskou trávou, a preto v minulosti slúžil najmä na pasenie dobytka. Dnes jeho svahy a vrcholové časti okupujú najmä turisti lační po neskutočne krásnej vysokohorskej turistike. Atraktívny je určite svojím vrcholom, ktorý tvorí skoro 100 m dlhú úzku plošinu s nápadnou brázdou. Na severovýchode je dlhá bočná rázsocha Malého Salatína s bralnatými stenami a menšími jaskyňami - Zbojnícka jaskyňa. Z vrcholu sa vám naskytne krásny kruhový výhľad na Liptovskú kotlinu, na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a na Veľkú a Malú Fatru. Východiskom túr na Salatín môže byť Zverkovka (cca 5km), Jalovec (cca 11 km) či Huty (cca 11 km). Všetky výstupy naň sú v závere veľmi strmé.

#

Spálená

Najkrajšia časť Západných Tatier, Roháče, je plná majestátnych vrchov, ktoré ponúkajú vynikajúcu a nezabudnuteľnú turistiku. Bezpochyby k nim patrí aj vrch Spálená, ktorá susedí s ďalšími turisticky vyhľadávanými vrchmi – Pachoľa a Salatín. Vrch Spálená sa vyznačuje pomerne rozľahlým a trávnatým vrcholom, z ktorého kde – tu vykúkajú navŕšené kamene, ktoré môžu poslúžiť na pre núdzové bivakovanie. Výstup na vrchol patrí k tým náročnejším a vyžaduje si skutočne dobrú kondíciu. Pod vrcholom, v oblasti Skriniarok sa nachádza niekoľko úsekov zaistených reťazami. Vrchom Spálená vedie hrebeňovka od Sivého vrchu po Pyšné sedlo. Východiskom túr na Spálenú môže byť napríklad Žiarska dolina (cca 9 km), Zverovka (cca 7 km) či Tatliakova chata. Menej zdatných turistov poteší možnost skrátiť si cestu vyvezením sa sedačkovou lanovkou zo Zverovky do Salatínskeho sedla.

#

Baníkovské sedlo

Baníkovské sedlo sa pýši pozoruhodnou výškou 2 045 m n. m. Leží v hlavnom hrebeni Západných Tatier a oddeľuje od seba vrchy Baníkov a Pachoľa. Ak túžite po niekoľko hodinovej túre a pobyte vo výške nad 2000 m.n.m. , tak Baníkovské sedlo bude pre Vás skvelou voľbou. Z Jalovca vedie naň chodník po modrej značke a od Roháčskych plies je chodník po zelenej značke. Cesta je strmšia, vedie serpentínami a je namáhavá, no následné výhľady do doliny Parichvost a do Spálenej doliny Vám pomôžu zabudnúť na tie kilometre, ktoré ste zdolali. Sedlo je vyhĺbené v kryštalických horninách, predovšetkým v žulách. Na hrebeni, stúpajúcemu k vrchu Baníkov, môžete pozorovať dva vyčnievajúce skalné hrby. Baníkovské sedlo je tiež dôležitou križovatkou značených turistických chodníkov. Podľa nariadenia správy TANAPu je výstup na sedlo možné len v období od 16.6 do 31.10.

#

Roháčsky vodopád

Pôvabný Roháčsky vodopád spestruje prírodu v Západných Tatrách, v turistami vyhľadávanej Roháčskej doline neďaleko nemenej známych Roháčskych plies. Vodopád leží na Studenom potoku vo výške 1340 m.n.m. a očarí vás nielen prostredím, v ktorom sa nachádza, ale aj svojou impozantnou 23 metrovou výškou. Viacerých možno prekvapí fakt, že vodopády sú v skutočnosti dva - Vyšný a Nižný Roháčsky vodopád, avšak udávajú sa ako jeden celok. Nižný Roháčsky vodopád je kaskádového tvaru a leží približne 100 metrov pod Vyšným. Nevedie k nemu žiadna oficiálna trasa a prechod je pomerne nebezpečný. Trasa k Roháčskemu vodopádu nie je dlhá, no je náročnejšia vzhľadom na stúpanie. Z parkoviska pri lyžiarskom stredisku Roháče – Spálená (cca 4km) vedie zelená turistická značka, ktorá sa neskôr napojí na červenú značku až po rázcestie Adamcuľa, kde prejdete na modrú značku. Roháčsky vodopád, ako aj okolie môžete najlepšie spoznať, ak sa vyberiete po Náučnom chodníku Roháčske plesá. Ide o stredne náročnú celodennú trasu, ktorá je obľúbená aj u rodín s deťmi. Náučný chodník Roháčske plesa je však otvorený iba od 31. 6. do 1. 11.

#

Baníkov

Baníkov je najvyšší vrch Západných Tatier. Jeho vrchol dosahuje výšku až 2178 m n. m. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jalovskou dolinou. Budujú ho granitoidné horniny a jeho ostré formy vznikli podťatím niváciou a činnosťou horských ľadovcov. Pod vrcholom, v Baníkovskom sedle, je možné si oddýchnuť, načerpať nové sily a fyzicky i psychicky sa pripraviť na zdolanie ďalších 500 výškových metrov a konečný výšľap na samotný skalnatý vrchol. Samotný vrchol je úzky, jeho kolmé steny strmo spadajú do okolitých dolín. Za priaznivého počasia poskytuje Baníkov kruhový výhľad na dominanty Oravy, Liptova či Tatier. Na Baníkov môžete vyraziť z rôznych smerov, všetky však vedú nádhernou prírodou s nekonečnými výhľadmi. Ako všetky túry v Roháčoch, aj táto, je pomerne náročná a pre mnohých aj poriadnym vzrušením a istou dávkou adrenalínu.

#

Ťatliakovo jazero

Jazero má vynikajúcu polohu a aj keď nepatrí medzi najväčšie a ani medzi najhlbšie, o návštevy turistov nemá žiadnu núdzu. Nachádza sa totiž v blízkosti rovnomennej horskej chaty. Pre mnohých západotatranských turistov predstavuje Ťatliakovo jazero príjemnú zastávku pri výstupe na Roháče. Ťatliakovo jazero je dostupné po viacerých turisticky značených chodníkoch. Zrejme najideálnejšia trasa vedie po červeno značenej asfaltovej ceste zo Zverovky (cca 5 km). Po zelenej značke je jazero dostupné zo sedla Zábrať a po modrej zo Smutnej doliny.

#