foto

Vyhliadkové plavby po Oravskej priehrade

Zobraziť

foto

Uhlisko

Zobraziť

foto

Židovská synagóga

Zobraziť

foto

Trstenská keramika

Zobraziť

foto

Mestské múzeum - Vilčekova kúria

Zobraziť

Vyhliadkové plavby po Oravskej priehrade

Spoznávať krásy Oravskej priehrady priamo z jej hladiny. Nechať sa unášať jemnými vlnkami a pozorovať nádhernú prírodnú scenériu navôkol. Tak takýto jedinečný zážitok na Vás čaká ak vstúpite na palubu Lode Orava. Loď Orava je komfortná a priestranná, naraz pojme až 162 osôb. Užiť si môžete najdlhšiu vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade. Plavba trvá 1,5 hodiny vrátane prestávky na Slanickom ostrove umenia. Na palube sa nachádza bufet s občerstvením, toalety a celú plavbu Vám spríjemňuje jemný vietor vo vlasoch a krása Oravskej priehrady s nádherným výhľadom na okolité majestátne hory. Vyhliadkovú plavbu si je možné zarezervovať aj pre zájazdy, školské výlety ako aj firemné akcie s možnosťou objednania si stravy. Vyhliadkové plavby po Oravskej priehrade sa konajú v pravidelných 1,5 hodinových intervaloch vždy od 1.mája do 15. októbra. Odplavanie lode je podmienené minimalným počtom 15 dospelých osôb, a preto sa odporúčame telefonicky informovať.

#

Uhlisko

Medzi oravskými mestami Trstená a Tvrdošín sa rozprestiera časť pohoria Oravská Magura, ktorej súčasťou je aj vrch Uhlisko. Táto lokalita láka najmä túrami bez veľkých prevýšení či hrebeňovými holami, ktoré prekypujú voňavými čučoriedkami. Na vrch kopca Uhlisko vedie z mesta Trstená turistický značkovaný chodník, ktorý pokračuje ďalej na Oravskú priehradu. Výstup je nenáročný a trvá z mesta približne 1 hodinu.

#

Židovská synagóga

Synagóga bola postavená medzi rokmi 1822 až 1839 v centre mestečka. Budova, kde sa nachádzala aj židovská škola (1894-1942), dlho slúžila ako sklad, dnes sú jej priestory využité na obchodné účely. Po budapeštianskom kongrese r. 1868 sa obec stala neologickou a podliehala rabinátu v Dolnom Kubíne. Cintorín (40 x 80 m), ktorý sa rozprestiera v hore smerom na Tvrdošín, je pravidelne udržiavaný a v pomerne dobrom stave. Nápisy na náhrobných kameňoch sú hebrejské a nemecké.

#

Trstenská keramika

Výroba nádob pálením prirodzene dostupnej hliny je súčasťou dejín nespočetného množstva kultúr po celom svete už niekoľko desiatok tisíc rokov, a je to častokrát práve dochovaná keramika, ktorá je kľúčovým kritériom pri ich rozoznávaní. Prítomnosť hrnčiarskej výroby sa samozrejme nevyhla ani územiu dnešného Slovenska. Okrem luxusnejšej mestskej keramiky bola však hrnčiarska výroba príznačnou aj pre bežné roľnícke obyvateľstvo, ktoré si svoje kuchyne zásobovalo riadom, vyrábaným skúsenými lokálnymi remeselníkmi. Nebolo však pravidlom, že sa miestna remeselná výroba preslávila natoľko, aby sa okrem dopytu zo strany obyvateľov mesta tešila aj širšiemu záujmu. Jednou z dielní, ktorej sa podarilo presláviť aj za hranicami jej regiónu, bola práve trstenská hrnčiarska dielňa. Jej dejiny ako jednej z mála pôvodných remeselných produkcií regiónu Oravy, sa však píšu až do súčasnosti. Udržaniu tradície trstenskej keramiky, ktorá siaha až do 17. storočia, sa venujeme od roku 1993. Nadväzujeme tak nielen na odkaz starých trstenských hrnčiarskych majstrov, ktorí sa remeslu venovali priamo vo svojich domácnostiach, ale aj na modernejšie snahy z minulého storočia o jeho zachovanie. Do dnešných dní sa tak v Trstenej vyrába keramika, ktorá je typická svojou tehlovočervenou farbou a jemným bielym zdobením v podobe liniek a vlnoviek, prípadne srdiečok či chvojiniek. Sortiment našich výrobkov sme ale v duchu ich postupného vývoja obohatili aj o nové typy, tvary, farby či zdobenia.

#

Mestské múzeum - Vilčekova kúria

Budova tzv. Vilčekovej kúrie stojí bezprostredne na historickej obchodnej ceste, ktorá prepája aj dnes Slovensko a Poľsko. Zároveň je nielen tranzitnou cestou, ale má turistický význam pre rozvoj agroturizmu, spoznávania historických pamiatok a spoločenských aktivít (napr. dlhodobá tradícia jestvovania martinského jarmoku v Trstenej). Je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Budova bola pôvodne využívaná ako zemianska kúria, ktorá pochádza zrejme z druhej polovice 18. storočia. Na jednej klenbe je zachované datovanie 1799. Je to jedna z najstarších a súčasne najviac zachovalých historických budov v meste Trstená.  Zároveň je jedinou zachovanou zemianskou kúriou v meste. Má zachované pôvodné štukové klenby vo viacerých miestnostiach s prvkami typickej šľachtickej architektúry z obdobia baroka. Budova bola využívaná do prvej polovice 20  storočia na  bývanie.

#