foto

Múzeum liptovskej dediny

Zobraziť

foto

Jakubina

Zobraziť

foto

Račkova dolina

Zobraziť

foto

Račkovo sedlo

Zobraziť

Múzeum liptovskej dediny

Ak sa chcete vrátiť do dávnych čias našich predkov a spoznať ich spôsob života, ako aj ľudovú architektúra, tým správnym miestom je Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Ide o typ múzea v prírode - skanzen. Múzeum je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je verejnosti sprístupnené od roku 1991 a bolo vybudované v záujme záchrany najcennejších hnuteľných a nehnuteľných pamiatok. Návštevníci môžu obdivovať typické drevené obytné a hospodárske objekty, ako aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty - ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec. Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice. Návštevu si vo vybrané dni môžete spestriť krátkou jazdou na historickom vláčiku. Pre veľký záujem si je potrebné jazdu vopred rezervovať na webe múzeu. Zaujímavosťou je, že múzeum má vlastnú zooexpozíciu, ktorá sa zameriava na chov domácich zvierat a hydiny. Okrem toho sa špecializuje aj na chov huculských koní. Návštevníci múzea majú tiež možnosť si na týchto koňoch zajazdiť.

#

Jakubina

Vrch Jakubina by sme pokojne mohli pasovať za strážcu Západných Tatier. Je to výrazný pyramídový vrch, ktorý je síce po Bystrej druhý najvyšší vrch Západných Tatier, no určite je u turistov rovnako obľúbený. Výstup na Jakubinu je sprevádzaný prechodom cez dve očarujúce doliny - Račkovú a Jamnickú dolinu, zdobené krásnymi plesami. Na dosiahnutie vrcholu vrchu Jakubina musíte vynaložiť viacej úsilia, nakoľko ide o náročnejšiu túru a strmé stúpanie na hlavný hrebeň. Samotný vrchol je hôľnatý a ponúka prekrásne rozsiahle výhľady na všetky svetové strany. Pred vašimi očami sa budú rozprestierať hlboké horské doliny, mohutné štíty okolitých vrchov a možno zazriete aj čriedy kamzíkov. Na vrchole si môžete dopriať oddych a malé občerstvenie. Na Jakubinu možno vystúpiť po značkovanom turistickom chodníku z Račkovej doliny (cca 6 km). V zimnom období sú chodníky tejto trasy uzatvorené.

#

Račkova dolina

Račkova dolina je turisticky známa lokalita Západných Tatier, a preto je aj skutočne hojne navštevovaná v každom očnom období. Má dĺžku viac ako 5 kilometrov a jej začiatok leží v nadmorskej výške 960 m n. m. Dolná časť doliny je kvôli nízkej nadmorskej výške obklopená smrekovým lesom. Horná časť doliny, ktorá sa tiež nazýva aj Račkov zadok, je výrazne kratšia, strmejšia a obklopená trávou a kosodrevinou. V závere doliny, v objatí tatranských štítov, sa nachádzajú Račkove plesá. Ich počet závisí aj od množstva vody, no zvyčajne sú dve - Nižné a Vyšné. Na jar ich brehy oplývajú nádhernými kvetmi a sýtozelenou trávou. To, čo je však pre všetkých nadšencov vysokohorskej turistiky klenotom Račkovej doliny, je vrchol s výškou 2173 m.n.m., nazývaný Klin. Samotný vrchol je členitý, a tak ponúka turistiku, pri ktorej sa nielen zapotíte, ale uvidíte aj množstvo okúzľujúcich panoramatických výhľadov na celý región. Túra pod týmto vrcholom, naprieč Račkovou dolinou, je nenáročná a veľmi oddychová. Počas nej môžete tiež vidieť množstvo zaujímavých rastlín a živočíchov. A ak budete veľmi obozretní, nie je problém natrafiť ani na svišťa.

#

Klin

Masívny, skalný vrch Klin s jeho typickým pyramídovým tvarom je ten typ vrchu, ktorý spozorujete z diaľky. Jeho špicatý vrchol a široké svahy vás budú nabádať k výstupu. Klin je významný vrch Západných Tatier, nielen preto, že sa rozprestiera na slovensko – poľskej hranici, ale i preto, že ponúka skutočne rozmanité krajinná scenérie. Úpätie vrchu Klin je miestom, kde sa stretávajú dve doliny – Račková a Gáboroá dolina. Okrem toho sa tu nachádza aj najvyššie položená ovčiarska koliba na Slovensku, ktorá nesie výstižný názov Koliba pod Klinom. Túra na Klin je relatívne náročná, obzvlášť namáhavý je výstup na vrchol z Račkového alebo Gáborového sedla. Odmenou vám však budú očarujúce pohľady na okolité, nezameniteľné prírodné krásy a hlavne majestátne výhľady zo samotného vrcholu. Pomedzi nadýchané obláčiky sa vám budú vynárať ako Západné, tak i Vysoké Tatry vrátane ich poľskej časti, tiež Nízke Tatry, Oravské Beskydy či Slovenské rudohorie. Nástup na Klin začína v Ústí Račkovej doliny (cca 10km). Ak sem prídete autom, môžete ho odparkovať na parkovisku vedľa autokempu. Veľkú časť cesty budete nasledovať žlto značený turistických chodník. Na Račkovom sedle sa napojíte na červenú, ktorá vás privedie na samotný vrchol.

#

Račkovo sedlo

Račkovo sedlo je ďalším zo série rozľahlých a hôľnatých horských sediel v hlavnom hrebeni Západných Tatrách. Rozprestiera sa na slovensko – poľskej hranici neďaleko širokého masívu Hrubého vrchu. Račkovo sedlo je vynikajúcim vyhliadkovým bodom najmä na Račkovu dolinu, poľskú stranu Tatier, a pôsobivý vrch Klin. Sedlo je tiež aj križovatkou viacerých turistických chodníkov vedúcich na Hrubý vrch, Končistú či Klin. Pod sedlom, v ľadovcovom kotli, sa nachádzajú nádherné Račkove plesá, ktoré uzatvárajú očarujúcu Račkovu dolinu a sú vstupnou bránou do horskej oblasti plnej majestátnych vrchov. Tieto zvyčajne dve plesá, majú pri dostatku vody tendenciu sa zliať do jedného veľkého plesa. Spomínaná Račkova dolina je zároveň východiskovým bodom pre výstup do sedla. Od ústia doliny je sedlo vzdialené približne 9 km. 

#