foto

Vrbické pleso

Zobraziť

foto

Poľana

Zobraziť

foto

Rozhľadňa na Ostredku

Zobraziť

foto

Krakova hoľa

Zobraziť

foto

Demänovský jaskynný systém

Zobraziť

foto

Demänovská ľadová jaskyňa

Zobraziť

foto

Demänovská jaskyňa Slobody

Zobraziť

foto

Lyžiarske stredisko Jasná - Chopok sever

Zobraziť

foto

Tarzania Jasná

Zobraziť

foto

Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier

Zobraziť

Vrbické pleso

Prekrásne prostredie Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách ako ligotavý diamant dotvára aj prírodná pamiatka Vrbické pleso. Je najväčším prírodným jazerom v Nízkych Tatrách ležiacim vo výške 1 113 m n. m. Toto ľadovcové pleso vzniklo zahradením údolia morénou a jeho najväčšia hĺbka dosahuje 8 metrov. Okolo celého plesa vedie príjemný turistický chodník s dĺžkou približne 20 minút. Chodník ponúka nádherné fotogenické pohľady na pleso a jeho horské okolie. Nachádzajú sa tu aj informačné tabule, ktoré informujú turistov o rozmanitej flóre a vzniku plesa. Okolie plesa je spestrené aj drevenými lavičkami, či altánkami, kde si môžete posedieť a nerušene sa kochať nádhernou prírodou. Deti určite poteší detské ihrisko. Pre všetkých vysokohorských nadšencov turistiky predstavuje Vrbické pleso vynikajúci východiskový bod viacerých turistických trás, výstupov na vrcholy či ďalšie zaujímavé výlety. Ak sa sem vyberiete autom, zaparkovať ho môžete pri hotely Pošta. Z parkoviska je to k Vrbickému plesu asi len 200 metrov po žltej turistickej značke.

#

Chopok

Zrejme najznámejším vrchom Nízkych Tatier je majestátny Chopok, ktorý je zároveň tretím najvyšším vrchom Nízkych Tatier. Pyšne sa týči v úctyhodnej nadmorskej výške 2024 metrov. Jeho hrebeň vyčnieva medzi Derešmi a vrchom Konské. Samotný vrchol Chopku je sám o sebe prirodzenou výhľadňou, kde sa vám naskytne pohľad na pohoria a údolia Slovenska. Ak si chcete užiť turistiku a krásu prírody na Chopku a možno stretnúť aj jeho plachých obyvateľov, kamzíkov. Rovnako ako vo Vysokých Tatrách, aj v tomto prípade je potrebné sa vhodne obliecť a obuť. Hory majú totiž svoj vlastný režim, a kým je v doline krásne a slnečno, na vrchole Chopku vás môže zastihnúť nepríjemné a chladné počasie. Pri vrchole sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, kde si môžete oddýchnuť, dopriať si výdatné jedlo a načerpať novú energiu napríklad na ďalší vyšší východný vrchol Chopka. Neprehliadnuteľná výšková stavba na Chopku je i televízna a meteorologická stanica. V zime sa Chopok mení na lyžiarsky raj a ideálne miesto pre skialpinizmus. Aj vďaka vynikajúcej nadmorskej výške si na Chopku môžete lyžovačku vychutnávať až do jari. Na Chopok premáva lanovka z Demänovskej doliny ale aj viacero značených turistických trás.

#

Poľana

Vrch Poľana sa rozprestiera v Nízkych Tatrách, je plochý a zarastený trávnatým a lesnatým porastom. Poľana sa stala sa vyhľadávanou lokalitou aktívnej turistiky a tiež miestom s nádherným kruhovým výhľadom. Dych berúcemu výhľadu dominujú siluety vrchov Skalka, Dereše a Chabenec. Z vrcholu smerom na sever vedie turistický chodník na vrch Bôr (1888 m n.m.) a odtiaľ na vrch Siná (1560 m n.m.) - je to dôležitá turistická križovatka. Najjednoduchší prístup na Poľanu je z Demänovskej Doliny po žltej a následne po červenej značke. Trasa na vrchol je dlhá približne 5 km a výstup trvá necelé 3 hodiny.

#

Rozhľadňa na Ostredku

Ak zatúžite vidieť krásy Demänovskej doliny nielen zo zeme, ale i z výšin, vydajte sa na rozhľadňu na Ostredku. Rozhľadňa je zasadená v lone krásnej nízkotatranskej prírody. Je to miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období. Rozhľadňa je dvojposchodová a vypína sa vo výške približne 7 m. Vďaka výhodnej polohe vás ohúri naozaj veľkolepá výhľadová panoráma. Z vrchnej vyhliadkovej plošiny sa vám ako prvé predvedú známe vrchy ako je Chopok, Ďumbier či Dereše. Očarujúci pohľad sa vám naskytne aj na celú Demänovskú dolinu či Poľanu. Pozornému oku určite neunikne ani to, že na strope veže sú upevnené panoramatické fotografie s popismi toho, čo všetko možno z vyhliadky pozorovať.

#

Krakova hoľa

Krakova Hole je obľúbeným výstupovým nízkotatranským vrchom. Tento mohutný, vápencový vrch je charakteristický strmými úbočiami a z vrcholovej časti vykúkajúcou hustou kosodrevinou. Leží mimo hlavného hrebeňa pohoria nad Demänovskou a Jánskou dolinou. Vzhľad na jej polohu, ako aj nadmorskú výšku, Krakova hoľa je bezpochyby dominantou tohto kraja. Východné a južné časti patria do Národnej prírodnej rezervácie Ďumbier s 5. stupňom ochrany. V masíve Krakova hoľa sa nachádzajú najhlbšie priepasti - Starý hrad, Javorová priepasť, Záskočská jaskyňa. Bohatý krasový systém Krakovej hole sa často považuje za najrozsiahlejší na Slovensku. Žiadna z jaskýň však nie je prístupnú, a preto toto očarujúce prírodné bohatstvo ostáva ukryte aj pre ďalšie generácie. Výstup na Krakovu hoľu je stredne náročnou túrou, treba počítať so strmšími úsekmi a poriadnym stúpaním. Zato sa vám však vrchol Krakovej hole odmení prekrásnymi výhľadmi na Liptovskú kotlinu, Vysoké i Západné Tatry, Malú Fatru, či Kráľovu hoľu. Na Krakovu hoľu sa dostanete po viacerých značených turistických chodníkoch. Východiskom túr môže byť Demänovská jaskyňa slobody (cca 6 km), Iľanovo (cca 11 km), obec Pavčina Lehota či obec Závažná Poruba.


#

Demänovský jaskynný systém

Národná prírodná pamiatka. Jaskynný systém fluviokrasových jaskyň s celkovou dĺžkou 41.463m a hĺbkou 196m vyerodovaný ponorovou riekou Demänovka vo vápencoch stredného triasu, ktorá i dnes preteká cez mohutné priestory týchto jaskýň. Súčasťou jaskynného systému sú jaskyne: Demänovská jaskyňa mieru, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská medvedia jaskyňa, Jaskyňa pod útesom, Jaskyňa trosiek, Pavúčia jaskyňa, Pustá jaskyňa, Sonda v Machnatom, Točište 15, Údolná jaskyňa a jaskyňa Vyvieranie. Jaskynný systém sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina. 

#

Demänovská ľadová jaskyňa

Očarujúce ľadové kráľovstvo, ktoré pretrváva tisícročia aj počas tých najväčších horúčav, nájdete v podzemných jaskynných priestoroch známej Demänovskej ľadovej jaskyni. Demänovská jaskyňa sa nachádza na vstupe do Demänovskej doliny. Od najbližšieho mesta, Liptovský Mikuláš, je vzdialená len 9 km. Demänovská ľadová jaskyňa predstavuje severnú časť sústavy svetoznámych Demänovských jaskýň. Po Dobšinskej ľadovej jaskyni, je to druhá najväčšia jaskyňa svojho druhu na Slovensku. Bola známa už v stredoveku, no sprístupnili ju až v osemdesiatych rokoch 19. storočia. Pozornosť priťahuje hlavne svojou mrazivou, ale prekrásnou trvalo ľadovou výplňou, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov či vzácnou jaskynnou faunou. Demänovská jaskyňa sa rozprestiera na štyroch poschodiach s celkovou dĺžkou takmer 2,5 km. Návštevníci si z toho môžu užiť prehliadkovú trasu dlhú 850 m (45 minút). Parkovisko sa nachádza pod vchodom do jaskyne, ku ktorému sa vystupuje serpentínovým chodníkom. Vchod do jaskyne je umiestnený v brale Bašta v nadmorskej výške 840 m. Odtiaľ návštevníci zostupujú do nižších poschodí.

#

Demänovská jaskyňa Slobody

Demänovská jaskyňa slobody, už dlhé roky udivuje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky, či trblietavými jazierkami. Aj preto patrí do prvej desiatky najkrajších jaskýň v Európe a medzi najnavštevovanejšie jaskyne na Slovensku. Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier vo vápencovom masíve Demänovskej hory v Demänovskej doline. Je vzdialená približne 11km od Liptovského Mikuláša. Demänovská jaskyňa slobody bola objavená v roku 1921 objavným ponorom. Po vybudovaní prístupových chodníkov a inštalovaní elektrického osvetlenia ju v roku 1924 sprístupnili širokej verejnosti. Mohutné podzemné priestory Demänovskej jaskyne slobody sa rozprestierajú v piatich poschodiach, aj vďaka tomu môžu návštevníci obdivovať unikátny kvapľový vodopád vysoký 6 m, ale aj 40 m hlbokú priepasť. Prehliadkový trasa sa delí na dva okruhy. Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min. Medzi najzaujímavejšie priestory systému Demänovskej jaskyne patria jedinečné sintrové formy, stropy bohato zdobené kvapľovou výzdobou, typické riečne modelované chodby a stropné korytá. Raritou jaskyne sú jaskynné perly v podobe hrachových guľôčok vo Veľkom dóme, inovaťové stalaktity a Kamenné slnko v Klenotnici. Ku vstupu do jaskyne, ktorý sa nachádza v dolinke Točište, vedie serpentínový chodník spestrený informačnými panelmi. Dĺžka chodníka je asi 400 m a prevýšenie 67 m. Výstup k jaskyni trvá 10 - 15 min.

#

Lyžiarske stredisko Jasná - Chopok sever

Jasná - Chopok je najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensko s výbornými podmienkami pre zimné športy a ponúka nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Ponúka 50 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov a aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Moderný zasnežovací systém poskytuje garanciu snehu minimálne 5 mesiacov v roku. Na Chopku premáva až 27 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou viac ako 31 000 osôb za hodinu. Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach a v skvelom DCsnow parku. Večer sa v Jasnej lyžuje na osvetlenej zjazdovke v lokalite Biela Púť.

#

Tarzania Jasná

Rekreačné stredisko Jasná v Demänovskej doline disponuje vynikajúcimi podmienkami na lyžovanie a turistiku. No vedeli ste, že okrem toho ukrýva aj jedinečný lanový park Tarzania? Tarzania Jasná sa nachádza pár metrov od parkoviska pod hotelom SKI. Vyskúšať si ju môžete ako v lete, tak aj v zime. Lanový park je postavený z rôznych lanových prekážok, ktoré sú zavesené vo výške a to buď na stromoch, alebo na umelo postavených stĺpoch. Pozostáva z troch trás vybudovaných pomocou 34 plošín a 95 prekážok vo výške približne 4 až 7 m nad zemou. Modrá trasa meria 281 metrov. Je teda kratšia a menej náročná, preto je vhodná aj pre neskúsených lezcov. Červená trasa meria 396 metrov a je najdlhšia. Pre deti je určená 76 metrov dlhá detská trasa. Lezenie je maximálne bezpečné, nakoľko ste pri prekonávaní prekážok istení pomocou horolezeckej výstroje. Návštevník Tarzanie absolvuje ešte pred vstupom do parku inštruktáž a nácvik používania istiacej techniky.

#

Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier

Hory sú krásne, no vedia byť aj zradné a nebezpečné. V Demänovskej doline, na Stodôlkach, vznikol symbolický cintorín obetiam horských nešťastí Nízkych Tatier, ktorý slúži na pamiatku a zároveň i na výstrahu živým. V areáli tohto symbolického cintorína je inštalovaných 146 tabuliek s menami obetí, nad ktorými bdie súsošie „horskej piety“ zobrazujúce matku trúchliacu nad mŕtvym dieťaťom. Nachádza sa tu aj kaplnka s nápisom „Úcta obetiam, výstraha živým“, či 6 – metrov vysoký vyrezávaný drevený kríž. Návštevníci si tu môžu uctiť pamiatku ľudí, ktorí milovali hory z celého srdca, no stali sa im osudné. K cintorínu je možné sa dostať po značkovaných turistických chodníkoch z Bielej Púte (1.5 km), Vrbického plesa (2 km) či od Demänovskej jaskyne slobody (1.5 km).

#