foto

Červený kláštor

Zobraziť

foto

Rafting na Dunajci

Zobraziť

foto

Plte na Dunajci

Zobraziť

foto

Cyklotrasa po Pieninách

Zobraziť

foto

Prielom Dunajca

Zobraziť

foto

Kúpele Červený Kláštor

Zobraziť

foto

Smerdžonka

Zobraziť

Červený kláštor

Na brehu rieky Dunajec sa rozprestiera prekrásna kúpeľná obec Červený Kláštor. Svojich návštevníkov víta nielen očarujúcimi možnosťami splavovania Dunajca, spleťou turistických chodníčkov či výnimočnými kúpeľmi, ale i bohatou a zaujímavou históriou. História obce Červený Kláštor je spätá najmä s národnou kultúrnou pamiatkou - kláštorom zo 14. storočia, zasadeným do nádhernej pieninskej scenérie pod vrchom Tri Koruny. V 14.-16. storočí to bol kartuziánsky a v 18. Storočí kamaldulský kláštor. Bol preslávený najmä vďaka mníchovi Cypriánovi, pestovaním liečivých bylín a zostavením rozsiahleho herbára. Život v kláštore dosiahol maximálny rozkvet práve na prelome 14. a 15. storočia. Neskôr bol kláštor vypálený husitskými vojskami a v roku 1454 ho napadli bratrícke vojská z neďalekého tábora na Zelenej lúke. V súčasnosti je areál kláštora komplexne rekonštruovaný. Centrálnou dominantou celého areálu je gotický kostol so zachovanými architektonickými detailmi.

Viac info aj v novinke od autora OTA ROZLOŽNÍKA - Tatry boli pri tom! 

#
#

Rafting na Dunajci

Túžite ovládnuť búrlivú rieku a vychutnať si dobrodružstvo, ktoré na Vás čaká. Poďte splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch. Nemusíte byť žiadny profesionál, stačí Vám len odvaha a chuť. Rieka Dunajec vyhĺbila nádherný kaňon - prielom Dunajca - a na úseku 18 km tvorí hranicu s Poľskom. Rieka preteká cez Národný park Pieniny, aj pre jej krásne okolie a vynikajúce podmienky, ju ročne splaví tisíce ľudí. Splav je vhodný aj pre osoby, ktoré nikdy nesedeli v člne (rodiny s deťmi, firemné akcie a pod.), kde Vás počas splavu sprevádza inštruktor. Pre skúsených vodákov je k dispozícii požičovňa lodí (raftové člny pre 4-10 osôb, plastové a nafukovacie kanoe, kajaky a kompletná vodácka výstroj). Potom s stačí už len vydať na Vaše vodácke putovanie po riekach Dunajec a Poprad. Pre tých, ktorí sa chcú zahĺbiť do tajov kanoistiky, ponúkajú školu kanoistiky na Dunajci. Na kurze Vás naučia všetko, čo so splavovaním súvisí. Po ukončení splavu sa môžete vrátiť na nástupište pešo alebo na horskom bicykli po náučnom "Pieninskom" cyklo-chodníku okolo rieky, prípadne autobusom.

#

Plte na Dunajci

Pltníctvo na Dunajci má vyše 120 ročnú tradíciu a v súčasnosti sa splavu rieky Dunajec plťou každoročne zúčastní okolo 200 000 turistov. Splav možno za priaznivého počasia absolvovať denne (8:00 - 18:00) od polovice mája až do konca septembra a okolo rieky Dunajec je viacero poskytovateľov týchto služieb. Na plť možno, na slovenskej strane, nastúpiť na 4 rôznych nástupných staniciach (Červený Kláštor, Kvašné Lúky, Majere alebo Spišská Stará Ves - Nokle) a tak sa plaviť rôzne dĺžky trate. Splav trvá od 1:30 h do 2:20 h. Najzaujímavejší je úsek v prielome rieky Dunajec v dĺžke asi 8,5 km, ktorý je zaradený do všetkých trás splavov, bez ohľadu na výber nástupnej stanice.

#

Cyklotrasa po Pieninách

Nádherné pohorie tvorené bradlovým pásmom, Pieniny, sú ako stvorené pre podnikanie rozprávkových výletov na bicykloch. Pieniny prekypujú upravenými a kvalitnými cyklotrasami, ktoré sa kľukatia, prechádzajú rôznorodým terénom, lesmi. Na niektorých úsekoch vás prekvapia aj mierne skoky, hupy či rýchle zjazdy. Na pieninskej cyklotrase spoznáte z pohodlia sedla nielen nádhernú prírodu, ale i kultúrne zaujímavosti. Prielom Dunajca patrí medzi tie najkrajšie cyklotrasy v Pieninách. A niet sa čomu čudovať. Nenáročný cyklookruh má 8 km a je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Východzí aj konečný bod je v obci Červený Kláštor. Vo svojich prvých kilometroch vedie popod mohutné bralá týčiace sa nad riekou Dunajec, ktorej hladinu zas na pltiach splavujú statní Gorali. Celá cyklotrasa je značená smerovníkmi a lemujú ju aj početné informačné tabule. No o tom, že sa nachádzate na správnej cyklotrase, vám dá za pravdu aj hojný počet cykloturistov. Prestávku vo výdatnom šliapaní do pedálov si môžete dopriať na viacerých miestach určených na odpočinok. Nadšenci fauny a flóry môžu obdivovať nádherné exempláre, ktoré sú typické pre pieninskú prírodu. Posledné kilometre cyklookruhu na spiatočnej ceste ubiehajú rezko, vedú totiž zjazdom dolu kopcom. Cyklotrasa končí tam, kde aj začína, a preto, ak ste pred štartom nestihli absolvovať prehliadku Kláštor kartuziánov, odporúčame vám ju teraz nevynechať.

#

Prielom Dunajca

Prielom Dunajca je pôsobivý kaňon na hranici Slovenska s Poľskom. Má dĺžku približne 9 km a vytvorila ho rieka Dunajec predierajúca sa cez Pieniny. Údolie rieky je tu hlboké 200 až 300 m, pričom rieka vytvára 7 veľkých meandrov. Predstavuje krajinársky a prírodovedne najhodnotnejšie územie Pieninského národného parku. Prielomom vedie turistický náučný chodník a aj značená cyklotrasa, ktoré spájajú Červený Kláštor s obcou Lesnica. Náučný chodník má 10 zastávok popisujúcich prírodné zaujímavosti územia. Nenáročná túra Prielomom Dunajca patrí medzi najkrajšie na Slovensku a obsahuje množstvo romantických zákutí opradených povesťami. Napríklad v závere prielomu vyviera krasový prameň Storočná voda, ktorý ani v zime nezamŕza. Legenda o tomto prameni hovorí, že ten kto sa z neho napije, dožije sa sto rokov.

#

Kúpele Červený Kláštor

V Pieninskom národnom parku sa nachádzajú Kúpele Červený Kláštor - Smerdžonka. Využívajú jedinečnú prírodnú liečivú minerálnu vodu, nazývanú ľudovo aj ,,Smerdžonka", podľa jej špecifického zápachu po sírovodíku. Zdravá minerálna voda Smerdžonka má svojim zložením blahodárne účinky pri liečbe chorôb pohybového aparátu, neurologických chorôb, kožných ochorení či ako pitný režim pri poruchách tráviaceho ústrojenstva. Okrem liečebných procedúr ponúkajú aj kozmetické procedúry, ktoré potešia nejednu ženu, ktorá túži po mladšej, krajšej a zdravšej pokožke. Dnes sú kúpele v Červenom Kláštore najmodernejšími kúpeľmi na Slovensku. A niet sa čomu čudovať, už areál Vás ohromí nádherným vysokohorským prostredím a architektúrou. Budete sa cítiť akoby ste boli niekde v Alpách.

#

Smerdžonka

Stredne mineralizovaná prírodná liečivá voda, s obsahom minerálnych látok a solí – najmä S, Na, Mg, Ca, ktorá je súčasťou projektu Cesta minerálnych prameňov a poukazuje na jedinečné prírodné bohatstvo, ktoré tento región má. Tvorí jeden z pilierov rozvoja cestovného ruchu. Rozvoj turizmu založeného na poznávaní minerálnych prameňov je prínosom pre jednotlivé obce pri budovaní ich imidžu.  Jej liečivé účinky sú známe už od 14. storočia, kedy ju odporúčali piť mnísi pri nechutenstve a problémoch tráviaceho traktu. Využíva sa na liečbu kožných ochorení (psoriáza, kožné ekzémy, akné a i.), ale aj chorôb pohybového aparátu, chorôb dýchacích ciest, onkologických, neurologických a duševných chorôb. Ako pitný režim je voda vhodná pri poruchách tráviaceho ústrojenstva. Využitie má aj v balneoterapii pri čiastočných aj celotelových kúpeľoch.

#