Na Úrade PSK sa bude darovať krv

04.08.2023 | Admin

Verejnosť môže darovať krv aj na Úrade Prešovského samosprávneho kraja. Prešovská krajská samospráva pripravuje Kvapku krvi s Národnou transfúznou službou SR. Naplánovaná je na stredu 23. augusta dopoludnia. Na odber krvi je potrebné sa vopred prihlásiť cez registračný formulár.

Daruj krv na Úrade PSK znie názov humánnej akcie, ktorú na august pripravuje prešovská župa pod taktovkou Národnej transfúznej služby Slovenska. Cieľom je pripojiť sa k celoslovenskej výzve, ktorá zvyšuje povedomie o dôležitosti darovania najdôležitejšej tekutiny. Darovanie krvi v sídle Prešovského samosprávneho kraja by sa malo uskutočniť v stredu 23. augusta v čase od 8.00 do 11. hod., a to v jeho školiacej zasadačke na prízemí. Určené je aj pre širokú verejnosť.

Verejnosť môže v priestoroch PSK na Námestí mieru č. 2 v Prešove darovať  krv po prihlásení sa cez registračný formulár. Zverejnený je na odkaze a vyžaduje si len meno záujemcu o odber a jeho email. 

Prešovský samosprávny kraj výzvu o pripravovanej akcii a možnosť prihlásiť sa na odber krvi zdieľa cez svoj profil na sociálnej sieti Facebook. Verejnosť sa s výzvou môže stretnúť aj na prešovských verejných priestranstvách – v kultúrnych organizáciách PSK, ako je krajská knižnica a jej pobočky, v múzeu, divadlách a galérii, ako i na autobusovej zastávke SAD Prešov či v prímestskej autobusovej doprave tohto prepravcu. Registrovať na darovanie krvi je umožnené cez QR kód zverejnený na plagátoch, ktorý verejnosť presmeruje na prihlasovací formulár.

PSK a jeho zamestnanci sa chcú aj tohtoročnou trojhodinovou humánnou akciou pripojiť k dobrovoľným darcom na Slovensku. Nadväzujú ňou na rok 2018, kedy sa na Úrade PSK taktiež darovala krv.

Samotný odber tu bude podobne ako na ostatných odberných miestach trvať približne päť až šesť minút, maximálne desať. Darca počas neho daruje asi 450 mililitrov krvi. 

Informácie o darovaní krvi, príprave na odber a priebehu odberu, ako aj benefitoch darcovstva sa záujemcovia dozvedia na stránke Národnej transfúznej služby SR  https://www.ntssr.sk/web/o_darovani_krvi.

V Prešove 4. augusta 2023

Oddelenie komunikácie