Hľadanie...

ezus

Mapa Euroregiónu Tatry

Internetová stránka je spolufinancovaná Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007-2013.

 

logo
Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/lh279100/www_root/w3/plugins/content/jwsig.php on line 78
Tlačiť E-mail
Pondelok, 28 Január 2013 13:29

bkôjb

Dňa 21. januára 2013 zorganizovalo Združenie Región „Tatry“ vo výstavnej sieni Barónka vernisáž výstavy Jana Kantyho Pawluśkiewicza Nowy Targ – Kežmarok. Bell Art v rámci mikroprojektu pod názvom Partnerská cezhraničná spolupráca Euroregiónu „Tatry“, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

Výstava obrazov Jana Kantyho Pawluśkiewicza je tematicky spojená s Podhalím. Obrazy z cyklu Nowotargský triptych a Kežmarský triptych predstavujú architektúru, ktorú si autor zapamätal z detstva a mladosti, doplnenú prvkami zo súčasnosti. Inšpiráciou pre tento cyklus bol pobyt Jana Kantyho Pawluśkiewicza v Kežmarku v septembri 2010. Vtedy vznikli skice ku kežmarskej architektúre a následne aj skice Nowého Targu.

Jan Kanty Pawluśkiewicz, rodák z Noweho Targu, je neobyčajný umelec i človek, nepredvídateľný, multimediálny. Je skladateľom divadelnej hudby a jeho meno sa spája s mnohými poľskými scénami. V januári 1999 debutoval novou formou umeleckej výpovede – výstavou kresieb. Táto tvorba sa vyvinula do impozantných rozmerov a odhalila novú neznámu tvár umelca. Svetlo sveta uzreli početné farebné cykly obrazov maľovaných tušom, zmiešaným s gélmi. Umelec nazval svoje umenie „gel-art“. Keď sa počúvajú priestorové a nezriedka živelné kompozície Pawluśkiewicza a následne sa vzhliadnu jeho rovnako bláznivé obrazy možno vidieť, že v jeho prevedení hudba i maliarstvo koexistujú a vzájomne sa dopĺňajú. Ako maliar je Pawluśkiewicz obdarený hudobnou predstavivosťou. Jeho obrazy udivujú hustotou detailov a mnohorakosťou farieb.

Zvláštny architektonický zážitok, ktorý sprostredkúva Jan Kanty Pawluśkiewicz svojimi gélovými aranžmánmi, si môžete v Kežmarku vychutnať do 31. januára 2013.

 

Mgr. Jana Majorová Garstková

riaditeľka kancelárie ZRT

manažér projektu

 

"Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja

v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013."