Hľadanie...

ezus

Mapa Euroregiónu Tatry

Internetová stránka je spolufinancovaná Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007-2013.

 

logoO vtákoch a ľuďoch Tlačiť E-mail
Aktuality a akcie
Štvrtok, 10 December 2020 18:23

eutVážení priatelia umenia!


Galéria u anjela Vás srdečne pozýva na výstavu Vlada Krausza - O vtákoch a ľuďoch.


Vernisáž sa koná 11.12.2020 od 16.00 do 18.00 v Galérii u anjela na Starom trhu 53 v Kežmarku v polhodinových intervaloch.

 


Prosíme Vás o potvrdenie účasti aj s časovým údajom Vašej návštevy, aby sa dodržali všetky hygienické nariadenia.

 

Výstavu Vám najlepšie priblížia slová autora:

 

"Priznám sa, že realistická, takmer fotografická maľba nie je veľmi preferovaný maliarsky štýl v mojej tvorbe. No pri tejto sérii obrazov to tak nejako prirodzene vyšlo. Skúšal som totiž niektoré námety maľovať aj iným, voľnejším maliarskym prejavom, ale zistil som, že najpresvedčivejšie budú tie obrazy komunikovať s divákom práve v tejto polohe. V duchu môjho obľúbeného hesla "menej je viac" som sa to však snažil podať úsporne a minimalisticky.

A prečo "O vtákoch a ľuďoch"? Spolužitie ľudí a zvierat je na tomto svete jedinečné. Niektoré zvieratá neľútostne zabíjame a niektoré milujeme viacej ako ľudí. Som presvedčený, že na iných planétach to tak nie je, lebo humanoidov je určite plný vesmír, ale zvieratá máme len my na Zemi. Vybral som si tentoraz len jeden druh zvierat a to vtáky. Iné zvieratá vedia plávať, bežať, plaziť sa, skákať, šplhať, čo dokáže aj človek. Ale lietať človek bez techniky nedokáže. Preto ma od detstva fascinovali vtáky a závidel som im ten nadhľad, ktorým sa dívajú na svet.

Chcel som v tých obrazoch prepojiť vtákov s ľuďmi, teda na každom obraze je nejaký prvok ľudskej činnosti, ktorý si vtáky pravdepodobne vôbec neuvedomujú. Myslím, že vedia prečo. Kým my sme tu len teraz, oni tu boli dávno pred nami a budú aj po nás."

Vlado Krausz

 

Teší sa na Vás Galéria u anjela a Vlado Krausz.

 

vtakyludia