Hľadanie...

ezus

Mapa Euroregiónu Tatry

Internetová stránka je spolufinancovaná Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007-2013.

 

logo
Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/lh279100/www_root/w3/plugins/content/jwsig.php on line 78
Koronavírus Tlačiť E-mail
Aktuality a akcie
Streda, 08 Apríl 2020 21:26

koronavirusVšetko o koronavíruse:
https://www.korona.gov.sk/

Inštitút zdravotnej politiky
grafy vývoja COVID 19 v SR

 

 

VLÁDA SR VYHLÁSILA NÚDZOVÝ STAV


Od stredy 22. apríla sa na Slovensku otvoria viaceré obchodné prevádzky a služby do 300 metrov štvorcových, vonkajšie športoviská, či trhoviská. Ústredný krízový štáb schválil prvú fázu plánu postupného uvoľňovania ekonomických opatrení, informoval premiér Igor Matovič. Zároveň od stredy sa mení čas vyhradený na nákupy pre dôchodcov, ktorý bude od pondelka do piatku od 9. do 11. hodiny.
Prvá fáza plánu umožní od stredy 22. apríla otvoriť:
- prevádzky obchodov a služieb do 300 metrov štvorcových
- prevádzky verejného stravovania – výdajom stravy cez okienko
- vonkajšie športoviská: musí ísť o bezkontaktný šport , bez šatní a WC, bez obecenstva
- zariadenia dlhodobého ubytovania, bez spoločného stravovania
- vonkajšie trhoviská za presne určených podmienok
- predajne automobilov a autobazáre
„Skúsme to zvládnuť s našou zodpovednosťou,“uviedol premiér Matovič s tým, že ak by sme to zobrali na ľahkú váhu, môže sa nám to vymknúť spod kontroly.
Premiér zároveň informoval, že tzv. pendleri, ktorí sa mali pri prechode hraníc od 1. mája preukazovať negatívnymi testami na COVID-19, tieto testy zatiaľ nemajú absolvovať a definitívne sa v tejto veci rozhodne v pondelok. „Vzhľadom na to, že sa dosť výrazne pozitívne mení situácia v okolitých krajinách, hovorím najmä o Rakúsku, Maďarsku, Českej republike, kde to pásmo 30 km platí,“ vyhlásil premiér. Ak situácia v okolitých krajinách bude pozitívna, testy nebudú povinné.
Po prvej fáze uvoľňovania opatrení by mohli nasledovať ďalšie tri fázy. Všetko však bude závisieť od toho, ako bude stúpať počet ľudí nakazených koronavírusom. Bude to platiť len vtedy, ak po prvej fáze nebude nárast nových prípadov, alebo to bude v únosnej miere. Vývoj nakazených novým koronavírusom sa bude pravidelne vyhodnocovať stanoveným indikátorom a dôjde buď k prechodu na novú fázu, ponechaniu tej doterajšej alebo návratu k predchádzajúcemu stavu.
Naďalej musia platiť prísne hygienické pravidlá ako nosenie rúšok, dvojmetrové rozostupy medzi ľuďmi, 25 metrov štvorcových na jednu osobu, dezinfekcia rúk a vetranie priestorov.
V prípade úspechu 1. fázy môžu nasledovať ďalšie.
V 2. fáze by sa otvorilo ubytovanie (krátkodobé, bez spoločného stravovania, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou, bez iných služieb), za stanovených podmienok - kaderníctva, pedikúry a manikúry, vonkajšie turistické atrakcie, taxi služba, detské kluby do 10 rokov, bohoslužby a svadby.
V 3. fáze by nasledovali obchody a služby do 1000 metrov štvorcových, verejné stravovanie – vonkajšie terasy, masáže, športové rekondičné rehabilitácie – len suché procedúry, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene podľa podmienok.
V 4. fáze by mohli byť kiná, divadlá, kúpaliská, hromadné podujatia, obchodné centrá, školy, škôlky, vnútorné športoviská, športové podujatia, ubytovanie.

NAĎALEJ PLATIA AJ ĎAĽŠIE MIMORIADNE OPATRENIA:

- povinná 14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia, výnimku majú vodiči nákladnej kamiónovej dopravy
- od pondelka 16.3.2020 sú zatvorené školy a školské zariadenia,
- zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk
- zavedenie dočasných hraničných kontrol so všetkými susednými štátmi,
- na územie SR sa dostanú len osoby s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, alebo platným pasom
- neodporúča sa cestovanie do zahraničia
- zastavenie medzinárodnej vlakovej a autobusovej dopravy, obmedzenie vnútroštátnej,
- lode nesmú zastavovať v slovenských prístavoch
- zatvorenie lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov, aquaparkov, barov, diskoték,
- zatvorenie kultúrnych zariadení,
- obmedzenie otváracích hodín na úradoch
- zákaz návštev pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, detských domovoch

Povinná karanténa v zariadeniach určených štátom

Od 6. apríla od 7. hodiny platí aj pre osoby, ktoré sa vracajú individuálne zo zahraničia, povinná karanténa v štátom určených zariadeniach. Výnimkou sú napríklad tehotné ženy, onkologickí pacienti, postihnuté osoby, osoby nad 75 rokov, ako aj tzv. pendleri.

Bližšie informácie v opatrení ÚVZ SR: http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Opatrenie_statna_karantena_04042020.pdf

Doteraz platila povinná karanténa v štátom určených zariadeniach len pre osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia ako organizované skupiny alebo v rámci repatriácie. Osoby, ktoré sa vracali individuálne, mali určenú 14-dňovú domácu karanténu.


ŠTANDARDNÉ POSTUPY PRE ZDRAVOTNÍKOV ku COVID-19
https://www.standardnepostupy.sk/klinicky-protokol-spdtp-klinicky-manazment-podozrivych-a-potvrdenych-pripadov-covid-19/

POSTUPY PRE PACIENTOV ku COVID-19
https://www.standardnepostupy.sk/covid-19-coronavirus/

AKO POSTUPOVAŤ V PRÍPADE PODOZRIENIA NA COVID-19

V prípade, ak máte podozrenie na výskyt ochorenia COVID-19 ( koronavírusu) a vyskytli sa u Vás príznaky ako napríklad kašeľ, bolesti hrdla, dýchavičnosť, horúčka a zároveň počas uplynulých 14 dní ste navštívili krajinu s potvrdeným výskytom tohto ochorenia alebo ste boli v kontakte s osobou pozitívnou na koronavírus, odporúčame postupovať nasledovne:

- výlučne telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára alebo operačné stredisko a informovať ich o svojom zdravotnom stave a cestovateľskej anamnéze,
- nechodiť priamo do ambulancie všeobecného lekára alebo do nemocnice z dôvodu možného šírenia nákazy,
- následne po konzultácii s lekárom, postupujte podľa telefonických pokynov,
- v prípade, že máte akékoľvek otázky, kontaktujte odborníkov na nižšie uvedených kontaktoch.

Odborníci sú Vám k dispozícii. Zriadili sme infolinky funkčné 24 hodín denne, 7 dní v týždni. K dispozícii je aj mailový kontakt.

Kontakty prístupné pre verejnosť:
Národné centrum zdravotníckych informácií - 0800 221 234

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682, Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.